sobota, 17 maja 2014

Transplantacja - jestem na tak

Od kilku lat w naszej szkole prowadzone są różnego rodzaju akcje promujące ideę transplantacji oraz oświadczenia woli.

Celem kampanii „Transplantacja – jestem na tak” jest promowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz w lokalnej społeczności przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów
w naszym kraju.

Tym razem do udziału w kampanii „Transplantacja – jestem na tak” zaprosiliśmy również pedagogów i młodzież ze skierniewickich szkół ponadgimnazjalnych. 

18 marca 2014r. w szkolnej auli odbyło się spotkanie z panią Eweliną Pitrus, pracownikiem Centrum organizacyjno-koordynacyjnego do spraw transplantacji Poltransplant oraz panią Grażyną Kaczyńską, będącą po przeszczepie nerki. W spotkaniu wzięły udział klasy drugie oraz przedstawiciele młodzieży i pedagodzy z ZSZ Nr 3 oraz z ZSZ Nr 2.
Prelekcja oraz obejrzany film „Nowe życie” uświadomiły młodzieży, że transplantacja jest bez wątpienia najskuteczniejszą, a często jedyną metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Niestety w dalszym ciągu liczba pobieranych i przeszczepionych organów jest niewystarczająca stosunku do istniejących potrzeb. Uczniowie dowiedzieli się
co to jest przeszczep rodzinny i jak się do niego przygotować.

9 kwietnia 2014r. we współpracy z Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej odbyło się spotkanie z p. A. Papaczem pod hasłem: „Daj szansę na życie” w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Młodzież wysłuchała świadectwa, że przeszczep to drugie wspaniałe życie oraz jak odnieść się do świadomego dawstwa narządów. Prelegent wystąpił jako „namacalny” dowód skuteczności leczenia metodą transplantacji – jest kilkanaście lat po przeszczepie serca. Podczas spotkania młodzież mogła poznać przeżycia osoby przed przeszczepem jak i po nim. Uczniowie obejrzeli film „Nadzieja”
oraz „Operacja Życie”. Zapoznali się z prezentacją multimedialną pt: „Co się przeszczepia?”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz