środa, 17 kwietnia 2013

Transplantacja

DAJ SZANSĘ NA ŻYCIE 

15 kwietnia 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa  w Skierniewicach
w ramach Kampanii DRUGIE ŻYCIE – TRANSPLANTACJA MASZ DAR UZDRAWIANIA odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z panami:  Andrzejem Papaczem i  Pawłem Kądziałka dotyczące transplantologii.


Andrzej Papacz żyje dzięki sercu dwudziestojednolatka z Wrocławia, które przeszczepiono mu siedemnaście lat temu. Pan Kądziałka jest już jedenaście lat po przeszczepie serca, które otrzymał dzięki woli zmarłego mężczyzny. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z informacjami dotyczącymi dokonywanych transplantacji oraz opowiedzieli o swoich przeżyciach przed i po przeszczepie.
 O transplantologii trzeba mówić. Młodzi ludzie już trochę o problemie wiedzą. Czasami zaskakują swoją dojrzałością podczas dyskusji o przeszczepach. Młodzież nie bardzo myśli o śmierci, a takie spotkanie uświadamia im, że warto wypełnić deklarację i wyrazić zgodę na oddanie własnych organów by ratować czyjeś życie. Co roku w Polsce dokonuje się około tysiąca przeszczepów. Każdego dnia liczba potrzebujących wzrasta.  
Wielu z naszych przyjaciół, członków rodziny czy znajomych oczekuje na przeszczep organu. Wielu odeszło już przed nami, a poprzez zgodę na pobranie swoich organów,
w tym ostatnim akcie człowieczeństwa sprawili, że ich własna śmierć stała się darem dla innych. Rozwój transplantologii, zależy od poparcia dla idei dawstwa oraz akceptacji społecznej dla tej metody leczenia. Dlatego tak ważna jest właściwa edukacja
i kampanie budujące świadomość tego, czym naprawdę są przeszczepy.

 
Prelekcja „Daj szansę na życie”  niewątpliwie poszerzyła wiedzę młodzieży na temat transplantacji oraz stała się pretekstem do zadumy nad życiem i bezinteresownym ofiarowaniem części własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Prezentacje filmów: „ Operacja życie” oraz „Nadzieja” wywołały silne emocje wśród uczniów. Wielu z nich zadecydowało, by w obliczu śmierci oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi. 

Koordynatorzy spotkania:
   Anna Michalska – pedagog szkolny
   Magdalena Kaczuba – opiekun szkolnego koła PCK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz